"Przeszedłszy Polskę wzdłuż i wszerz, a potem układając w pamięci najcharakterystyczniejsze typy krajobrazu polskiego – nie sposób pominąć kapliczek przydrożnych, tkwiącyh w otoku przyrody jak drogie kamienie w pięknej oprawie..."

T. Seweryn, Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce, PAX, Warszawa 1955.

Strona ta jest poświęcona
wartym uwiecznienia przydrożnym kapliczkom i krzyżom, które spotykam na swojej drodze. Zapraszam... już od 11 lat.

Kapliczka słupowa w Wałczu

Kapliczka słupowa - Wałcz - Rondo Solidarności
Kapliczka znajduje się na Rondzie Solidarności w Wałczu. Jest to wysoki murowany słup ceglany z białą fugą. Posiada w górze cztery nisze, a w środkowej części tynkowane wyżłobienia. Zwieńczona czterospadowym blaszanym daszkiem z małą kopułką i krzyżem oraz „chorągiewką” z ażurowym napisem „IHS”.
I tak kolejno znajdują się wniszach: grupa Ukrzyżowania – Pan Jezus na krzyżu, Matka Boska i Św. Jan, pod nimi mosiężna tablica o renowacji kapliczki: renowacja 1842, z własnych środków Doroty Zubdarg, z domu Tesce, wdowa.
Następnie mamy Matkę Boską z Dzieciątkiem z przełomu XIX i XX w. Dwie kolejne rzeźby są współczesne, autorstwa Zbigniewa Polakowa – Św. Wojciech i nie spotkany dotychczas przeze mnie w kapliczkach – Św. Maksymilian Maria Kolbe.

W niewielkiej odległości, ale już poza wysepką ronda znajduje się szklana gablotka z informacją o kapliczce i herbem Wałcza.

W artykule Z. Augustyniaka pt. Problemy utrzymania kapliczek przydrożnych na przykładzie powiatu wałeckiego czytamy, że wzmiankowano o tej kapliczce już w 1712 r. Z dokumentów historycznych wiadomo, że w 1712 roku Diliana de Menchen Golcz ofiarowuje 200 złotych polskich na naprawę figury znajdującej się w tej kapliczce, a 1842 – jak już wspomniałam - roku wdowa Dorota Zubdang z domu Teske własnymi środkami odnawia figury.*

W 1977 roku władze wojewódzkie (dawne województwo pilskie) zamierzały rozebrać tą kapliczkę. Całodobowe czuwanie wiernych ze swoim proboszczem Romualdem Kunickim, uniemożliwiło ten zamiar.


*Augustyniak Z., Problemy utrzymania kapliczek przydrożnych na przykładzie powiatu wałeckiego, w: „Renowacja budynków i modernizacja obszarów zabudowanych”. Tom 5. Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zielona Góra 2009.


Brak komentarzy: