Strona poświęcona fotografiom i opisom przydrożnych kapliczek, które spotkałam na swej drodze...
"Przeszedłszy Polskę wzdłuż i wszerz, a potem układając w pamięci najcharakterystyczniejsze typy krajobrazu polskiego – nie sposób pominąć kapliczek przydrożnych, tkwiącyh w otoku przyrody jak drogie kamienie w pięknej oprawie..." T. Seweryn, Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce, PAX, Warszawa 1955.
Strona ta jest poświęcona wartym uwiecznienia przydrożnym kapliczkom i krzyżom, które spotykam na swojej drodze. Zapraszam... już od 11 lat.
Figura Matki Bożej Łaskawej - Kraków, ul. Jagiellońska
Figura Matki Bożej Łaskawej - Kraków, ul. Jagiellońska
Niegdyś piękna rokokowa figura Matki Boskiej z 1771 r. była umieszczona na bramce prowadzącej na cmentarz wokół kościoła Mariackiego. Gdy likwidowano cmentarz, figurę zakupili ojcowie kapucyni i postawili na środku ul. Kapucyńskiej na wysokim słupie. Podczas okupacji Niemcom postument z figurą przeszkadzał w dojazdach do budynków szkolnych zamienionych na koszary. Zdjęli ją w 1941 r. i ustawili koło Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
I tam znalazła swe miejsce. W roku 2007 nawałnica, jaka przeszła przez Kraków, zwaliła drzewo, a drzewo postument z figurą. Ale odrestaurowana figura wróciła na swoje miejsce w 2008 r. To miejsce wyznaczył Jej niemiecki okupant, ale tu, pośród uniwersyteckich budynków, w krakowskim quartier latin, znalazła się u siebie i wpisała się w klimat tego zakątka.
Matka Boska Łaskawa, Matka Boska z Faenzy, Ta, która kruszy strzały zarazy, strzały wszelkiego zła, i Ta, która znowu idzie przez świat. Trzeba koniecznie pamiętać o tysiącach ludzi, mężczyzn i kobiet, starców i dzieci, wysiedlonych przez niemieckiego okupanta, pośród których znalazła się także Ona, Matka Boska Łaskawa, czyli Matka Boska Wysiedlona.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz