"Przeszedłszy Polskę wzdłuż i wszerz, a potem układając w pamięci najcharakterystyczniejsze typy krajobrazu polskiego – nie sposób pominąć kapliczek przydrożnych, tkwiącyh w otoku przyrody jak drogie kamienie w pięknej oprawie..."

T. Seweryn, Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce, PAX, Warszawa 1955.

Strona ta jest poświęcona
wartym uwiecznienia przydrożnym kapliczkom i krzyżom, które spotykam na swojej drodze. Zapraszam... już od 11 lat.

Kapliczka Matki Bożej z Dzieciątkiem w Targowisku - trójkondygnacyjna

Kapliczka Matki Bożej z Dzieciątkiem i Niepokalnanie Poczętej w Targowisku

Kapliczka posiada trzy kondygnacje, jednak z postumentem i zwieńczeniem można doliczyć się w sumie pięciu miejsc na figury lub napis.

Powstała w 1878 r., a fundatorami byli Józef i Rozalia Rzepkowie.

Obiekt jest pięknie odnowiony, kolor piaskowca przyciąga wzrok podczas podróżowania po ruchliwej trasie. Otacza ją mały ogródeczek utworzony przez dwa kamienne słupki i łańcuch.

Kapliczka jest dosyć specyficzna pod względem liczby patronów – nie dziwi fakt, iż umieszczono na niej postaci sześciu świętych, ale to, że na frontowej ścianie stoją dwie figury Matki Bożej – jedna Różańcowa z Dzieciątkiem, a niżej Niepokalanego Poczęcia, stojąca na kuli i depcząca węża.

Pod dwoma postaciami Madonn widnieje upadek Chrystusa pod krzyżem, a następnie napis informujący o fundatorach i dacie fundacji.

Z prawej strony kapliczki mamy postaci świętych: Agnieszkę, Katarzynę i Jana. Imiona świętych są umieszczone pod płaskorzeźbami, prócz tego identyfikację ułatwiają atrybuty: Agnieszka dzierży baranka, Katarzynie Aleksandryjskiej towarzyszy koło, miecz, palma męczeńska i korona na głowie, a Jan Nepomucen przedstawiony jest w stroju biskupa z krzyżem.

Z lewej strony u góry mamy postać św. Michała Archanioła z rogiem i zwojem, oraz patronów fundatorów: św. Józefa z Dzieciątkiem na ręku i św. Rozalii z palmą męczeństwa.

Kapliczka znajduje się na działce państwa Świętków.









Brak komentarzy: