"Przeszedłszy Polskę wzdłuż i wszerz, a potem układając w pamięci najcharakterystyczniejsze typy krajobrazu polskiego – nie sposób pominąć kapliczek przydrożnych, tkwiącyh w otoku przyrody jak drogie kamienie w pięknej oprawie..."

T. Seweryn, Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce, PAX, Warszawa 1955.

Strona ta jest poświęcona
wartym uwiecznienia przydrożnym kapliczkom i krzyżom, które spotykam na swojej drodze. Zapraszam... już od 11 lat.

Kapliczka domkowa Św. Walentego w Targowisku - z dzwonkiem

Kapliczka domkowa Św. Walentego w Targowisku - z dzwonkiem

Kapliczka Św. Walentego w znosi się w centrum wsi, na wzgórku pomiędzy rzeczką Tusznicą, a drogą. Otaczają ją dwie stare, potężne lipy – posadzone równocześnie z budową kapliczki.

Zbudowana została z cegły na planie prostokąta, otynkowana, w formie domkowej, przykrytej dwuspadowym daszkiem. Z przodu widoczne jest szerokie, łukowato zwieńczone wejście, prowadzące do sklepionego wnętrza. Kapliczkę otacza żelazne ogrodzenie z furtką, osadzone na kamiennym obmurowaniu.

Na frontonie powyżej wejścia widnieje wmurowana płyta piaskowcowa z inskrypcją: „Fundator Walenty Korbut 1811”. Z tego okresu pochodzą aż trzy kapliczki, gdyż wójt Targowiska, Walenty Korbut otrzymał pieniądze od wojska austriackiego za kwaterunek i wikt podczas wojen z Francją.
Wewnątrz kapliczki ustawiono dużą, polichromowaną figurę Św. Walentego. Postać świętego zdobią szaty kapłańskie, tj. biała sutanna, ornat, czarny biret na głowie i biało-cze
rwona stuła przewieszona na ręce. W lewej dłoni święty trzyma otwartą księgę. U jego stóp widzimy dziewczynkę, lekko odchyloną do tyłu, której święty – według legendy – przywraca wzrok.

Obok figury Walentego na prawej wewnętrznej ścianie kapliczki znajduje się polichromowany krucyfiks. żańcowej, a pośrodku - fotografia Jana Pawła II.

Za kapliczką, przymocowany do jej tylnej ściany, wznosi się wysoki na ok. 10 m słup-dzwonnica, rozwidlony u góry, na którym zawieszony jest dzwonek. Dzwonek ten, datowany na 1797 r. zwano „dzwonkiem na chmury”, gdyż wierzono, że jego dźwięk rozprasza chmury burzowe, chroniąc wieś i całą okolicę przed nawałnicą. Tradycyjnie dzwoniono nim także na Anioł Pański, wzywając do modlitwy.

W 2000 roku w Targowisku odbyła się uroczystość ponownego zawieszenia i poświęcenia dzwonka, który zaginął w czasie II wojny światowej, lecz został szczęśliwie odnaleziony i odrestaurowany.
Znajduje się na nim wizerunek Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia oraz herb „Łabędź” i inicjały „K. W.”, poniżej zaś data „A. D. 1737” Zatem sam dzwonek jest starszy od kapliczki o całe 74 lata.
Wokół górn
ej części dzwonka biegnie napis: „ECCE DNI FUGITE PARTES ADVERS”, co można przetłumaczyć: „OTO KRZYŻ PANA, UCIEKAJCIE PRZECIWNICY”. Reasumując, dzwonek miał za zadanie rozpraszać nie tylko chmury burzowe, ale i odstraszać wszelkie złe duchy.


* Kapliczka i zabytkowy dzwonek na chmury w Targowisku, Wyd. Antykwariat Naukowy, Kraków 2000.



Brak komentarzy: