Kapliczka znajduje się na ulicy Staniąteckiej – jest to droga z Niepołomic do Staniątek przez las, przedłużenie alei Dębowej.
Zbudowana z cegły, otynkowana, z dwoma wnękami, aktualnie pomalowana na niebiesko. Oryginalne świątki raczej zagubione – w ich miejsce, jakby przypadkowo ustawiono trzy figurki Matki Bożej – jedną Niepokalanego Poczęcia i dwie różnej wielkości Różańcowe oraz figurkę Św. Antoniego.
Zadaszona jest czterospadowym kamiennym daszkiem.
Na frontalnej ścianie znajdowała sie inskrypcja: "Ta figurka wystawiona RPA 1819 Dni 23 kwietnia którą fundowali Woyciech y Dominik Nazimkowie..." **- dalsza część tekstu prawie nieczytelna uprasza przechodzącego o modlitewne Zdrowaś Maryjo.
Niezwykle interesujące są groby, znajdujące się w otoczeniu kapliczki, z dwuramiennymi kutymi krzyżami - co wskazuje na to, że są tu pochwali żołnierze rosyjscy. U podstawy jednego z krzyży widnieje data 1914.
Pochowano tutaj rosyjskich żołnierzy poległych podczas walk z wojskami austriackimi, bezpośrednią przyczyną ich śmierci był wybuch w stodole. Miejsce pochówku tych ofiar rozplanował w 1916 wiedeński architekt porucznik Franz Stark.*
Centralnym punktem cmentarza (jak i fragmentem ogrodzenia) jest betonowa ławeczka. Ogrodzenie cmentarza to masywne łańcuchy rozciągnięte między niskimi betonowymi słupkami. Cmentarz remontowano w 1963 r.
Zgodnie z danymi zamieszczonymi w pracy J. Drogomira Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918) : wykazy poległych i zmarłych pochowanych na 400 cmentarzach wojskowych w Galicji Zachodniej. T. 3, w 5 grobach pochowano tu 8** niezidentyfikowanych żołnierzy rosyjskich, data ich śmierci jest nieznana.
Cmentarz nosi numer 329.
*Dane zaczerpnięto z książki : J. Drogomir, Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918) : wykazy poległych i zmarłych pochowanych na 400 cmentarzach wojskowych w Galicji Zachodniej. T. 3, Tarnów : Muzeum Okręgowe, 2005.
**Róg R., Niepołomice – Historia, Ludzie, Zabytki, UMiGN, 2001
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz