"Przeszedłszy Polskę wzdłuż i wszerz, a potem układając w pamięci najcharakterystyczniejsze typy krajobrazu polskiego – nie sposób pominąć kapliczek przydrożnych, tkwiącyh w otoku przyrody jak drogie kamienie w pięknej oprawie..."

T. Seweryn, Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce, PAX, Warszawa 1955.

Strona ta jest poświęcona
wartym uwiecznienia przydrożnym kapliczkom i krzyżom, które spotykam na swojej drodze. Zapraszam... już od 11 lat.

Figura Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia w Niepołomicach - Rynek

Figura Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia w Niepołomicach - na Rynku

Na czas budowy murowanego Kościoła Farnego w Niepołomicach, w pobliżu miała stanąć drewniana kaplica – to legendarny przekaz, utrwalony przez tradycję.

Zdaniem Kazimierza Bisztygi, niepołomickiego kronikarza z ubiegłego stulecia, kaplica była prowizoryczną świątynią, którą po wystawieniu kościoła pozostawiono na rynku*. Z biegiem lat uległa zniszczeniu. Ale zwykle w tym miejscu zawsze istniał jakiś świątek – figura, czy chociażby krzyż.

W 1791 roku proboszcz ks. Tomasz Szymański ufundował stojącą do dzisiaj na rynku figurę Najświętszej Marii Panny Niepokalanego Poczęcia.

Pierwotnie otoczono ją drewnianym ogrodzeniem, a gdy to zbutwiało, reprezentacja gminy w 1865 r. uchwaliła, "aby zrobić wokoło figury ogrodzenie z kamienia ciosanego i balaski żelazne kosztem kasy miejskiej". Stanęło wtedy ośmioboczne podwyższenie kamienne zaopatrzone w metalową balustradę.

Na nim stoi figura z końca XVIII w. składająca się z cokołu ujętego po bokach dwoma wolutami oraz z rzeźbą Marii Panny Niepokalanego Poczęcia. Postać Matki Bożej ukazana jest w kontrapoście (lekkim wygięciu), stoi na kuli. Obok znalazł się półksiężyc – symbol dziewictwa.


Figura została poddana konserwacji w 1882 r. – wtedy dodano nad rzeźbą metalowy daszek. Niegdyś, wg Rafała Roga, autora książki pt. Niepołomice – historia, ludzie, zabytki, na wmurowanej tablicy czytelny był napis: "D.O.M. Tu nasz Tomasz Szymański ob. Miasta Pilzna. Bracia rodzeni – grzesznicy wielcy o modlitwę do Boga żebrzą Anno domini 1799".

*Róg R., Niepołomice – historia, ludzie, zabytki, UMiGN, 2001, str. 56

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Bardzo interesujące. Pozdrawiam serdecznie.