"Przeszedłszy Polskę wzdłuż i wszerz, a potem układając w pamięci najcharakterystyczniejsze typy krajobrazu polskiego – nie sposób pominąć kapliczek przydrożnych, tkwiącyh w otoku przyrody jak drogie kamienie w pięknej oprawie..."

T. Seweryn, Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce, PAX, Warszawa 1955.

Strona ta jest poświęcona
wartym uwiecznienia przydrożnym kapliczkom i krzyżom, które spotykam na swojej drodze. Zapraszam... już od 11 lat.

Kapliczka Pana Jezusa Frasobliwego w Niepołomicach - ul. Na Grobli

Kapliczka Pana Jezusa Frasobliwego w Niepołomicach - ul. Na Grobli
Jest to kapliczka słupowa, w kształcie prostopadłościanu, bez napisów. Kapliczki w tej formie były popularne na terenie Małopolski od XVI do XVIII w. Zbudowano ją z cegły, potem otynkowano i wielokrotnie bielono.


W 1999 r. z kapliczki usunięto tynk i ukazała się stara, podobna zamkowej – cegła*.

Posiada jedną małą wnękę. Jeszcze w 2001 r. wnęka była pusta. Istniał jednak w świadomości niepołomiczan fakt, iż ta kapliczka należy do Chrystusa Frasobliwego. Według źródeł proboszcza Andrzeja Fidelisa miała się tam niegdyś znajdować „figura Pana Jezusa w cierniowej koronie”.



Kapliczkę znajdującą się na skrzyżowaniu ulic Tragowej i Na Grobli otacza metalowy płotek. Zw

ieńczona jest czterospadowym daszkiem. Z tyłu układ cegieł wskazuje na fakt, iż możliwym było w przeszłości usytułowanie drugiej niszy od strony ul. Na Grobli.

Obecnie we wnęce znajduje się figura Chrystusa Frasobliwego. Co ciekawe, w wielu kapliczkach w okolicach Niepołomic Frasobliwy wspiera się na prawej ręce, tu – na lewej.

*Róg R., Niepołomice – historia, ludzie, zabytki, UMiGN, 2001, str. 58

Brak komentarzy: