"Przeszedłszy Polskę wzdłuż i wszerz, a potem układając w pamięci najcharakterystyczniejsze typy krajobrazu polskiego – nie sposób pominąć kapliczek przydrożnych, tkwiącyh w otoku przyrody jak drogie kamienie w pięknej oprawie..."

T. Seweryn, Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce, PAX, Warszawa 1955.

Strona ta jest poświęcona
wartym uwiecznienia przydrożnym kapliczkom i krzyżom, które spotykam na swojej drodze. Zapraszam... już od 11 lat.

Kapliczka skrzynkowa z krzyżem na słupie - Puszcza Niepołomicka

Kapliczka skrzynkowa z krzyżem na słupie - Puszcza Niepołomicka, obok Dębu Augusta II


Kapliczka skrzynkowa z blachy osadzona jest na słupie, wewnątrz znajduje się drewniany krzyż.

Pod krzyżem dwie daty: 1835 i 1974, które z pewnością oznaczają pierwotną fundację krzyża, który pod wpływem warunków atmosferycznych uległ zniszczeniu i datę powstania obecnej kapliczki umieszczonej – być może – na fragmencie pierwotnego krzyża.

Skrzynkę ozdobioną ząbkowymi krawędziami wieńczy mały krzyżyk. Pod nią – umieszczono obrazek Pana Jezusa i biało-czerwoną wstążkę.

Kapliczka znajduje się w sąsiedztwie Dębu Króla Augusta II, zwanego także "Suchym Dębem".

August II Sas polując w tych lasach wraz z orszakiem królewskim ponoć ucztował i nocował pod tym drzewem 27 września 1730 r.

Umieszczono w tym miejscu tabliczkę z informacją o ważnym wydarzeniu (najpierw w języku niemieckim), a ponieważ miejsce było historyczne - ktoś powiesił pod tabliczką krzyżyk - tak, podobnie jak w wielu innych miejscach w Polsce historia łączy się z religią i prostą wiarą ludu.

Obecny dąb został posadzony w 1875 r. w miejsce tego powalonego przez burzę 4 grudnia 1874 r., a którego – wg podania - nie mogło objąć 12 mężczyzn.

Kapliczka, dąb oraz krótki opis historii tego miejsca otoczono żelaznym płotkiem, co stanowi w sumie atrakcję i ciekawostkę na Drodze Królewskiej biegnącej przez Puszczę Niepołomicką.







Brak komentarzy: