"Przeszedłszy Polskę wzdłuż i wszerz, a potem układając w pamięci najcharakterystyczniejsze typy krajobrazu polskiego – nie sposób pominąć kapliczek przydrożnych, tkwiącyh w otoku przyrody jak drogie kamienie w pięknej oprawie..."

T. Seweryn, Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce, PAX, Warszawa 1955.

Strona ta jest poświęcona
wartym uwiecznienia przydrożnym kapliczkom i krzyżom, które spotykam na swojej drodze. Zapraszam... już od 11 lat.

Kapliczka domkowa Św. Huberta w Puszczy Niepołomickiej

Kapliczka domkowa Św. Huberta w Puszczy Niepołomickiej

22 maja 1526 roku - jak głosi przekaz historyczny – w pobliżu leśniczówki Przyborów, w miejscu zwanym „Królewskim krzesłem”, zdarzył się wypadek. Podczas królewskiego polowania, królowa Bona – żona Zygmunta Starego - spadła z konia. Upadek brzemiennej królowej okazał się tragicznym – poroniła ona wówczas syna, najmłodszego Jagiellona, który mógł zapewnić ciągłość dynastii.

Po śmierci Zygmunta I Starego ołowianą trumienkę z prochami dziecka przeniesiono do sarkofagu ojca, podczas pogrzebu w lipcu 1548 roku. Miejsce wypadku zwano "Poszynie" (po synie).

Król ufundował po tym wydarzeniu kapliczkę, o której istnieniu wiemy z przekazów historycznych. Najprawdopodobniej miała ona kształt domkowy i wzniesiona była z drewna.

Zachowany szkic kapliczki posłużył jako wzór do odtworzenia budynku. Zrekonstruowana kapliczka to efekt inicjatywy Nadleśnictwa Niepołomice i Urzędu Miasta i Gminy Niepołomice.

Kapliczka zbudowana została z odzyskanego drewna, pochodzącego ze starych, rozebranych budynków – zyskując tym samym miano historycznej.
Wewnątrz znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca Św. Huberta – autorstwa Zbigniewa Szarka.

22 października 2005 r. ksiądz infułat Janusz Bielański, proboszcz Katedry Wawelskiej, poświęcił odbudowaną kapliczkę.





1 komentarz:

kasia pisze...

Rowerowy szlak Królewski ;)