"Przeszedłszy Polskę wzdłuż i wszerz, a potem układając w pamięci najcharakterystyczniejsze typy krajobrazu polskiego – nie sposób pominąć kapliczek przydrożnych, tkwiącyh w otoku przyrody jak drogie kamienie w pięknej oprawie..."

T. Seweryn, Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce, PAX, Warszawa 1955.

Strona ta jest poświęcona
wartym uwiecznienia przydrożnym kapliczkom i krzyżom, które spotykam na swojej drodze. Zapraszam... już od 11 lat.

Figura Św. Jana Nepomucena w Niepołomicach - ul. Moczydło

Figura Św. Jana Nepomucena w Niepołomicach - ul. Moczydło



Figura Jana Nepomucena znajduje się w miejscu bardzo typowym dla tego Świętego – na terenach podmokłych, przy tzw. Moczydle.

Figura znajdująca się na cokole ustawiona jest w kontrapoście, czyli w pozycji lekko odchylonej do tyłu. Zatem mamy tu do czynienia z tzw. ludowym barokiem. Na cokole znajduje się jedynie data – 1803.

Święty w rękach trzyma krzyż, odziany jest w szaty duchownego: sutannę, komżę, pelerynę, w birecie na głowie. Figurę chroni daszek plastycznie modelowany.

Kazimierz Bisztyga, niepołomicki kronikarz z ubiegłego stulecia, w swoich badaniach przytoczył fakt, że figura ta stała niegdyś bliżej Wisły, za drugim mostkiem. Jednak powódź w 1813 r. spowodowała zalanie tej części Niepołomic i uszkodzenie figury*. Wtedy to przeniesiono Jana Nepomucena bliżej Niepołomic, na groblę przy Moczydle, obok pierwszego mostu.


W 1877 r. Antoni Grela, poborca składu solnego, ufundował dla Jana Nepomucena ogrodzenie żeliwne. Prócz tego zachęcił pracowników składu solnego do przeprowadzenia składki na remont i malowanie figury*.

Dziś kapliczka pięknie prezentuje się na rozstaju dróg, w okolicach prawdziwego „moczydła”.


*Róg R., Niepołomice – historia, ludzie, zabytki, Urząd Miasta i Gminy Niepołomice, 2001, str. 56

Brak komentarzy: