Kapliczka jest położona we wschodniej części Szczytnik, na terenie wiejskim, przy drodze powiatowej Niegowić-Brzezie. Otaczają ją stare lipy z tabliczkami "pomnik przyrody".
Zgodnie z klasyfikacją Tadeusza Seweryna, zaliczymy ją do kapliczek naziemnych typu 2., czyli domku czworościennego, bielonego wapnem, pokrytego dachem dwuspadowym, z dużym wejściem, zasłoniętym sztachetową bramką. Wewnątrz znajduje się ołtarz z obrazem Matki Bożej.
Kapliczka wybudowana z cegły, ale otynkowana, pokrywa ją blaszany dwuspadowy dach oraz okapnik. W bocznych ścianach znajdują się niewielkie otwory okienne. Do środka prowadzą ażurowe drzwi. Obecnie środek wyłożony jest plastikowymi panelami, by chronić obiekt od wilgoci. Przyozdobiona na ludowo - plastikowymi kompozycjami kwiatów.
Kapliczkę ufundowała rodzina Skiminów (Klemens Skimina) w 1843 r. ku czci Świętego Stanisława i jako dziękczynienie za zniesienie pańszczyzny przez cesarza austriackiego w 1848 r. Opiekuje sie nią aktualnie rodzina Siudów.
Na frontowej ścianie znajduje się obraz przedstawiający moment śmierci biskupa Stanisława, podczas celebrowania przez niego Mszy Świętej. Pod okapnikiem - medal z podobizną Jana Pawła II.
W dwóch bocznych wieżyczkach - postaci świętych. Sądząc po habicie franciszkańskim i artybutach - Dzięciątku Jezus i lilii, z prawej strony znajduje się postać Świętego Antoniego z Padwy. Natomiast z lewej strony mamy postać niezidentyfikowanego franciszkanina z krzyżem.
Co roku, 8 maja - w święto Św. Stanisława - odprawiana jest przy kapliczce Msza Święta. Mieszkańcy modlą się o zachowanie wsi od nieszczęść oraz o dobre plony.
Od dwóch lat Koło Gospodyń Wiejskich w Szczytnikach powróciło do tradycji śpiewania majówek przy akompaniamencie harmonii.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz