"Przeszedłszy Polskę wzdłuż i wszerz, a potem układając w pamięci najcharakterystyczniejsze typy krajobrazu polskiego – nie sposób pominąć kapliczek przydrożnych, tkwiącyh w otoku przyrody jak drogie kamienie w pięknej oprawie..."

T. Seweryn, Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce, PAX, Warszawa 1955.

Strona ta jest poświęcona
wartym uwiecznienia przydrożnym kapliczkom i krzyżom, które spotykam na swojej drodze. Zapraszam... już od 11 lat.

Figura Trójcy Świętej - Świątniki

Figura Trójcy Świętej - Świątniki
Figurka wykonana jest z piaskowca.

Napis na niej głosi, ze została ufundowana w 1907 roku przez Jana Wojakowskiego.

Na postumencie znajduje się figura Trójcy Świętej.
Z prawej strony Pan Jezus, z krzyżem na długim drzewcu i berłem, z lewej – Bóg Wszechmogący, lewą rękę trzyma na kuli, a prawicę ma wzniesiona do błogosławieństwa. Nad nimi – Duch Święty w postaci Gołębicy.

Pod stopami figur znajduje się sklepienie niebieskie z gwiazdami, ozdobne chmury i postaci aniołków.

Całość kryje blaszany daszek.

Na kolumnie znajduje się napis: „Bogu Najwyższemu w Trójcy Świętej jedynemu, Ojcu, Synowi, Duchowi Świętemu niech będzie chwała po wszystkie wieki. Amen”

Kapliczkę otaczają trzy stare lipy i metalowy ogródek.

W Bochni, w dzielnicy Kolanów, znajduje się niemal identyczna figura, datowana na 1898 r. ufundowana przez Annę Landową. Jak wskazuje Stowarzyszenie Ziemia Bocheńska (Stowarzyszenie Rozwoju Regionu z siedzibą w Proszówkach) figura została wykonana przez bocheński Zakład Rzeźby Artystycznej Wojciecha Samka. Odnowiona ok. 1970 r. po uszkodzeniu spowodowanym wypadkiem drogowym oraz w 2005 r. Zatem bocheńska figura wygląda na „młodszą”, może dzięki temu, iż kapliczka niedawno była restaurowana.
Napis na niej również jest niemal identyczny: „Bogu Najwyższemu w Trójcy Świętej jedynemu, Ojcu, Synowi, Duchowi Świętemu niech będzie cześć i chwała po wszystkie wieki. Amen” Wykonanie figury i napis wskazuje na dzieło tego samego zakładu kamieniarskiego.

Figura Trójcy Świetej z Bochni

Brak komentarzy: