"Przeszedłszy Polskę wzdłuż i wszerz, a potem układając w pamięci najcharakterystyczniejsze typy krajobrazu polskiego – nie sposób pominąć kapliczek przydrożnych, tkwiącyh w otoku przyrody jak drogie kamienie w pięknej oprawie..."

T. Seweryn, Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce, PAX, Warszawa 1955.

Strona ta jest poświęcona
wartym uwiecznienia przydrożnym kapliczkom i krzyżom, które spotykam na swojej drodze. Zapraszam... już od 11 lat.

Kapliczka Matki Bożej II - Świątniki

Kapliczka Matki Bożej II - Świątniki

Kapliczka jest wzniesiona na granicy trzech miejscowości – Świątnik, Szczytnik i Brzezia.
Dochodzi do niej dróżka, którą niegdyś mieszkańcy Szczytnik podążali do Kościoła Parafialnego w Brzeziu – tzw. „Łączki”.
Poprzez fakt, że została odnowiona przez właściciela działki, na której stoi - Wiesława Sobora, wygląda na nowo wybudowaną. Tymczasem została ona ufundowana blisko sto lat temu przez Jana Wojakowskiego. Wiek może zdradzać stara lipa, która osłania figurę od deszczu, wiatru, słońca i piorunów.

Górną część pokrywa żółty tynk, a postument obłożony jest ozdobnym kamieniem elewacyjnym. Obydwie warstwy oddzielone są ciemnobrązowym betonowym „kołnierzem”, a drugi, podobny - stanowi daszek całej kapliczki. Figurę wieńczy metalowy krzyż osadzony na betonowej kuli.
Posiada dwie niewielkie wnęki zamykane przeszklonymi drzwiczkami.
W południowej znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej, a w północnej – gipsowa figurka Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia.
W obydwu wnękach umieszczone są także plastikowe kwiaty.

Brak komentarzy: