"Przeszedłszy Polskę wzdłuż i wszerz, a potem układając w pamięci najcharakterystyczniejsze typy krajobrazu polskiego – nie sposób pominąć kapliczek przydrożnych, tkwiącyh w otoku przyrody jak drogie kamienie w pięknej oprawie..."

T. Seweryn, Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce, PAX, Warszawa 1955.

Strona ta jest poświęcona
wartym uwiecznienia przydrożnym kapliczkom i krzyżom, które spotykam na swojej drodze. Zapraszam... już od 11 lat.

Kapliczka Św. Floriana i Św. Katarzyny w Brzeziu

Kapliczka Św. Floriana i Św. Katarzyny w Brzeziu
Położona w centrum Brzezia kapliczka, wokół której stworzone zostało swoiste rondo, jest jedynym tego rodzaju obiektem w miejscowości Brzezie, posiadającej jednak kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego.

Kapliczka została ufundowana przez Katarzynę Kościółek w 1880 roku.
Opiekująca się obecnie obiektem krewna, wspomina, iż fundatorka była panną i zastanawiające jest skąd posiadała fundusze na budowę kapliczki i usypanie kopca.

Niegdyś kapliczkę otaczały 4 lipy, obecnie (w celu polepszenia widoczności na drogach biegnących wokół figury) za kapliczką rośnie choinka, a z boków i przodu otaczają ją niskie krzewy, pnącza i kwiaty.

Jak wspomina opiekująca się obiektem p. Kościółek, kapliczka była malowana „za
Niemców”, czyli zapewne jeszcze podczas lub tuż po II wojnie światowej.

Zajmuje ona s
zczególne miejsce w świadomości mieszkańców Brzezia – w przeszłości odprawiano tutaj Msze Święte w czasie tzw. suchych dni wrześniowych. Suche dni to cztery okresy
postu obchodzone w kościele katolickim według kalendarza liturgicznego, jeden raz na kwartał. Wrześniowe suche dni obejmują środę, piątek i sobotę po święcie Podwyższenia Krzyża Świętego. Post, procesje i msze święte w tym okresie miały wynagrodzić Bogu za grzechy popełnione w trakcie minionego kwartału.

Na szczycie kapliczki, pod łukowatym blaszanym daszkiem, widnieje figura Św. Floriana, który chronił wieś przed pożarami.

Na frontowej ścianie widzimy Św. Katarzynę – patronkę fundatorki. Wśród płaskorzeźb znaleźli się również: z prawej strony powyżej – Św. Mikołaj, poniżej - Św. Agnieszka, z tyłu – Św. Michał, scena Zesłania Ducha Świętego, a z lewej dwóch niezidentyfikowanych świętych. Z przodu, nad Św. Katarzyną - scena koronacji Matki Bożej przez Trójcę Świętą. Figura jest otoczona metalowym ogrodzeniem i ozdobiona kwiatami oraz wstążkami.


Brak komentarzy: