"Przeszedłszy Polskę wzdłuż i wszerz, a potem układając w pamięci najcharakterystyczniejsze typy krajobrazu polskiego – nie sposób pominąć kapliczek przydrożnych, tkwiącyh w otoku przyrody jak drogie kamienie w pięknej oprawie..."

T. Seweryn, Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce, PAX, Warszawa 1955.

Strona ta jest poświęcona
wartym uwiecznienia przydrożnym kapliczkom i krzyżom, które spotykam na swojej drodze. Zapraszam... już od 11 lat.

Kapliczka "Pod Krzyżem" w Świątnikach

Kapliczka "Pod Krzyżem" w Świątnikach

Kapliczka wykonana z piaskowca, schodkowo złamana w czterech miejscach, zwieńczona postacią Pana Jezusa na krzyżu żelaznym.
U spodu krzyża, wśród żelaznych czterech kolumienek, znajduje się świątek, ale jest on bardzo zniszczony, stąd trudno zidentyfikować postać Świętego. W prawej dłoni trzyma on krzyż na długim drzewcu, a jeśli przyjąć, że w lewej dzierży kielich (choć trudno to jesdnoznacznie stwierdzić), to ten atrybut jest przypisany Świętemu Janowi Ewangeliście. Młoda, rosła postać mężczyzny zdawałaby się potwierdzać to przypuszczenie, gdyż Jan jest przedstawiany w ikonografii jako najmłodszy z Ewangelistów.

Jak wynika z napisu wykutego w piaskowcu, fundatorami byli Józef i Cecylia Radwańscy w 1858 r., którzy "proszą o westchnienie do Boga".
Wśród mieszkańców Świątnik dominuje teza, że kapliczka została zbudowana z prośbą o potomstwo, gdyż wspomniani Radwańscy byli małżeństwem bezdzietnym.
Ponad 150-letnią historię kapliczki zdają się potwierdzać odsłonięte korzenie drzew otaczających figurę. Fundatorzy sadzili wokół kapliczek dwa lub cztery drzewa, by zapewnić figurze zieloną oprawę i - co ważniejsze - uchronić od uderzeń pioruna.



Brak komentarzy: