
Figura Św. Bernarda z Clairvaux stoi na dziedzińcu Opactwa OO. Cystersów w Mogile. Na postumencie znajduje się napis „ŚW. BERNARD Z CLAIRVAUX 1090-1153”.
Figura jest kopią z Dijon we Francji, odlaną przez Stefana Kowalówkę. Umieszczono ją na pamiątkę 900-lecia urodzin Św. Bernarda (1090-1990).
Bernard z Clairvaux miał pięciu braci i jedną siostrę. Kiedy miał 17 lat, umarła mu matka. Zwrócił się wówczas do Maryi, by mu zastąpiła matkę ziemską. Będzie to jeden z rysów jego ducha: tkliwe nabożeństwo do Bożej Matki.


Znany był też ze swej miłości do Matki Bożej, którą zwykł pozdrawiać w Kościele słowami: "Ave Maria!". Legenda głosi, iż któregoś razu odpowiedziała mu ona: "Salve Bernardzie!" Bernard wyróżniał się także nabożeństwem do Męki Pańskiej. Na widok krzyża zalewał się obfitymi łzami. Bracia zakonni widzieli nieraz, jak czule rozmawiał z Chrystusem ukrzyżowanym. Podczas jednej z tych głębokich modlitw Jezus zszedł z krzyża i przytulił Bernarda do siebie.
Św. Bernard stał się słynny dzięki przypisywanym mu cudom, dzięki talentowi oratorskiemu, wiedzy filozoficznej, silnej osobowości i duchowości. Był doradcą książąt, biskupów i papieży, którzy sami zwracali się do niego po radę i pomoc. Wywarł wpływ na życie Kościoła swej epoki. Był jedną z największych postaci XII wieku. Nazwano go "wyrocznią Europy".
Bernard zasłynął także swymi pismami. Jest ich wiele: od drobnych rozpraw teologicznych, poprzez utwory ascetyczne, kończąc na listach i kazaniach.
Zmarł w Clairvaux 20 sierpnia 1153 r. Do chwały świętych wyniósł go papież Aleksander III w 1174 r.
Jackiewicz K., Miłość bez miary, Mogiła 1999.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz