"Przeszedłszy Polskę wzdłuż i wszerz, a potem układając w pamięci najcharakterystyczniejsze typy krajobrazu polskiego – nie sposób pominąć kapliczek przydrożnych, tkwiącyh w otoku przyrody jak drogie kamienie w pięknej oprawie..."

T. Seweryn, Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce, PAX, Warszawa 1955.

Strona ta jest poświęcona
wartym uwiecznienia przydrożnym kapliczkom i krzyżom, które spotykam na swojej drodze. Zapraszam... już od 11 lat.

Figura Chrystusa Króla - Nowy Wiśnicz

Figura Chrystusa Króla - Nowy Wiśnicz, obok starej szkoły

Najokazalszą figurą w Nowym Wiśniczu jest pomnik Chrystusa Króla stojący na placu przed budynkiem starej szkoły w pobliżu kościoła.
Pomnik - figura ufundowany przez prof. Czesława Dźwigaja w roku 2000 mierzy blisko 9 metrów wysokości, a sama figura Chrystusa Króla 3,80 m.
Rzeźba wykonana według wizerunku uznanego przez Watykan przedstawia Chrystusa dzierżącego w lewej ręce berło, a prawą ręką błogosławiącego ziemię, na której stoi. Na głowie Chrystusa znajduje się dwustopniowa korona.
Na kuli ziemskiej, na której stoi Chrystus, znajduje się napis: "Jezu Chryste, Królu Wszechświata, błogosław Ojczyźnie naszej". Na cokole pokrytym granitowymi płytami umieszczono z brązu napisy: "Przyjdź Królestwo Twoje", pod nim okrągłą pieczęć z napisem "Jubileusz Roku 2000, Chrystus wczoraj, dzisiaj, na zawsze".
U dołu napis: "Na progu trzeciego tysiąclecia wotum wdzięczności Bogu w Trójcy Jedynemu za wiarę i rodzinny dom".
Jak mówi autor pomnika, a jednocześnie jego fundator, Czesław Dźwigaj - figura Chrystusa nawiązuje do figury Chrystusa Zbawiciela, która znajdowała się kiedyś w kościele karmelitów, stanowiącym część klasztoru ufundowanego przez Stanisława Lubomirskiego. Kościół ten został zburzony przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Brak komentarzy: