"Przeszedłszy Polskę wzdłuż i wszerz, a potem układając w pamięci najcharakterystyczniejsze typy krajobrazu polskiego – nie sposób pominąć kapliczek przydrożnych, tkwiącyh w otoku przyrody jak drogie kamienie w pięknej oprawie..."

T. Seweryn, Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce, PAX, Warszawa 1955.

Strona ta jest poświęcona
wartym uwiecznienia przydrożnym kapliczkom i krzyżom, które spotykam na swojej drodze. Zapraszam... już od 11 lat.

Kapliczka domkowa Matki Bożej Częstochowskiej i Św. Jana Nepomucena - Żerosławice

Kapliczka domkowa Matki Bożej Częstochowskiej i Św. Jana Nepomucena - Żerosławice

Kapliczka drewniana, obita boazerią, na skrzyżowaniu, blisko dworskiego stawu.


Wewnątrz znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej (w centrum) oraz figury Matki Bożej z Dzieciątkiem i Świętego Jana Nepomucena. Kształt kapliczki jest nietypowy, gdyż zbudowano ją na planie pięciokąta. W ten sposób utworzyły się 2 boczne ołtarze.


Zgromadzono tu także wota: perły, różańce i krzyżyki.
W bliskim sąsiedztwie od kapliczki znajduje się pomnik, ufundowany przez mieszkańców Żerosławic na pamiątkę tragicznych wydarzeń.


W dniu 7 listopada 1944r. hitlerowcy przywieźli do dworu w Żerosławicach 33 więźniów z Montelupich i Bochni oraz 7 osób ze Słupi. Razem 40 osób. 28 z nich powieszono, 12 zastrzelono. Następnie Niemcy podpalili zabudowania dworskie i złożone w nich ciała Polaków.

W 1945r. zbudowano w Żerosławicach pomnik. W miejscu, gdzie stoi pomnik, pochowanych jest w 12 trumnach 40 okrutnie spalonych ludzi. Z 12 spalonych nie pozostało nic. O pomnik wystarali się dwaj mieszkańcy z Żerosławic - Stanisław Mazanek i Tomasz Fiust.

Brak komentarzy: