"Przeszedłszy Polskę wzdłuż i wszerz, a potem układając w pamięci najcharakterystyczniejsze typy krajobrazu polskiego – nie sposób pominąć kapliczek przydrożnych, tkwiącyh w otoku przyrody jak drogie kamienie w pięknej oprawie..."

T. Seweryn, Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce, PAX, Warszawa 1955.

Strona ta jest poświęcona
wartym uwiecznienia przydrożnym kapliczkom i krzyżom, które spotykam na swojej drodze. Zapraszam... już od 11 lat.

Kapliczka Pana Jezusa Miłosiernego Serca i św. Faustyny w Białce Tatrzańskiej

Kapliczka Pana Jezusa Miłosiernego Serca i św. Faustyny w Białce Tatrzańskiej

Kapliczka w typowym stylu podhalańskim, zbudowana z drewnianych bali łączonych na zrąb, osadzona na podmurówce kamiennej. Ozdobiona wieloma drewnianymi elementami architektonicznymi, otoczona płotkiem.

Centralne miejsce zajmuje podobizna Pana Jezusa Miłosiernego Serca, który to wizerunek powstał na podstawie opisu św. Faustyny.


Poniżej – podobizna rzeczonej świętej - Heleny Kowalskiej (ur. 1905 w Głogowcu, zm. 1938 w Krakowie), znanej jako św. siostra Maria Faustyna Kowalska, zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, mistyczka, głosicielka kultu Miłosierdzia Bożego i autorka "Dzienniczka".

(Dziękuję mężowi, że pomimo ciężkich warunków drogowych znalazł miejsce do parkowania i pozwolił mi sfotografować tą urokliwą kapliczkę. Białka Tatrzańska - z Bukowiny Tatrzańskiej, żródła termalne, 20 I 2010 r.)

Brak komentarzy: