"Przeszedłszy Polskę wzdłuż i wszerz, a potem układając w pamięci najcharakterystyczniejsze typy krajobrazu polskiego – nie sposób pominąć kapliczek przydrożnych, tkwiącyh w otoku przyrody jak drogie kamienie w pięknej oprawie..."

T. Seweryn, Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce, PAX, Warszawa 1955.

Strona ta jest poświęcona
wartym uwiecznienia przydrożnym kapliczkom i krzyżom, które spotykam na swojej drodze. Zapraszam... już od 11 lat.

Ruiny podworskiej Kaplicy Oraczewskich - Morawica

Ruiny podworskiej Kaplicy Oraczewskich - Morawica

Kaplica pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny została wzniesiona około 1840 roku, na wzgórzu w pobliżu zespołu dworskiego. Kaplicę ufundowały Hortensja z Wielopolskich Oraczewska i Fryderyka hr. Wielopolska. Kaplica zwrócona jest fasadą w stronę drogi Kielce – Busko. Fasadę ozdobiono czterema ośmiobocznymi filarami, które ponad trójkątnym szczytem przechodziły w  wieżyczki. Dwuspadowy dach pokryto blachą.
Kaplica spełniała funkcje sakralne do czasu II wojny światowej. Podczas bitwy 15 stycznia 1945 roku kaplica została ostrzelana przez radziecką artylerię, ponieważ znajdował się w niej niemiecki punkt obserwacyjny. Odłamki pocisków zniszczyły ołtarz główny ze znajdującym się tam obrazem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Zniszczone elementy wymagały niewielkiego remontu. Mieszkańcy Morawicy zgromadzili niezbędne materiały, zakupili i zlasowali wapno, ale nie uzyskali zgody na remont kaplicy, która wraz z otaczającym ją terenem przeszła na Skarb Państwa. Niezabezpieczony zabytek popadał w ruinę. Ruiny kaplicy i teren na zachód od kościoła, o powierzchni 3,57 ha parafia zakupiła w 1986 roku.
Kalwaria Świętokrzyska i ruiny kaplicy tworzą harmonijną całość. 

Brak komentarzy: