"Przeszedłszy Polskę wzdłuż i wszerz, a potem układając w pamięci najcharakterystyczniejsze typy krajobrazu polskiego – nie sposób pominąć kapliczek przydrożnych, tkwiącyh w otoku przyrody jak drogie kamienie w pięknej oprawie..."

T. Seweryn, Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce, PAX, Warszawa 1955.

Strona ta jest poświęcona
wartym uwiecznienia przydrożnym kapliczkom i krzyżom, które spotykam na swojej drodze. Zapraszam... już od 11 lat.

Kapliczka Matki Bożej Pocieszenia, obecnie - Św. Józefa - Pasierbiec

Kapliczka Matki Bożej Pocieszenia, obecnie - Św. Józefa - Pasierbiec
Fundatorem kapliczki był Jan Matras, który w młodości brał udział w wojnie między Austrią i Francją. W jednej z bitew, w 1793 r. pod Rastatt, na terenie dzisiejszych Niemiec, Jan Matras został ciężko ranny. Współtowarzysze walki pozostawili go na pobojowisku, uznając za poległego, sami ratowali się ucieczką. Matras pomimo ciężkich obrażeń był przytomny i przekonany, że czeka go niechybna śmierć pod końskimi kopytami. Zdjęty trwogą i grozą nadchodzącej śmierci, zaczął prosić Matkę Bożą o ratunek.


Matka Boża wysłuchała kornej prośby rannego żołnierza i przyszła mu z pomocą. Miał on widzenie, że Maryja stoi przy nim i osłania go swoim płaszczem przed szarżującym wojskiem. Rozpędzone konie, galopując nad nim, nie wyrządziły mu żadnej krzywdy. Odczuł więc Matras bezpośrednio nadzwyczajną opiekę Matki Bożej i złożył ślub, że jeżeli tylko wyzdrowieje i szczęśliwie powróci do domu, wybuduje z wdzięczności ku czci Matki Bożej kapliczkę.

Po powrocie ze służby w zaborczej armii, Jan Matras mieszkał jeszcze kilka lat w Laskowej. W roku 1811 zostawił na gospodarstwie najstarszego syna Józefa, a sam z resztą rodziny przeniósł się do Pasierbca. Tu w 1822 r. uskutecznił swój ślub złożony Matce Bożej pod Rastatt w 1793 r. i wybudował kamienną kapliczkę pokrytą gontem, zwieńczoną małą wieżyczką. Fundator w kapliczce umieścił Obraz Matki Bożej, który nabył u nieznanego, ludowego artysty z okolicy Gorlic. W 1824 r. Ksiądz Dziekan Andrzej Danek z Tymbarku poświęcił kapliczkę z Obrazem i odprawił tam pierwszy odpust. Kaplica początkowo pozostawała pod opieką fundatora i jego potomków, w późniejszych latach troskę o to miejsce przejmowali miejscowi, gorliwi czciciele Matki Bożej.
Z czasem kaplicę rozbudowano: dobudowując nawy, podnosząc mur o około jeden metr, zwieńczono dach drugą wieżyczką i przykryto blachą, ozdobiono wnętrze tak, iż wyglądała jak mały kościółek. W 1909 r. wybudowano obok kamienną dzwonnicę, w której umieszczono trzy dzwony.

Stopniowo kult obrazu przybierał wyraźne formy zewnętrznej czci i rozszerzał się. Coraz więcej wiernych doznawało tu licznych łask i oczekiwanej pociechy. Szczególnie uroczyście obchodzono święto Matki Bożej Pocieszenia w ostatnią sobotę sierpnia, co stanowiło jakby odpowiednik odpustu. W 1983 obraz przeniesiono w uroczystej procesji do nowego kościoła - Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu.

źródło: www.pasierbiec.info

Brak komentarzy: