"Przeszedłszy Polskę wzdłuż i wszerz, a potem układając w pamięci najcharakterystyczniejsze typy krajobrazu polskiego – nie sposób pominąć kapliczek przydrożnych, tkwiącyh w otoku przyrody jak drogie kamienie w pięknej oprawie..."

T. Seweryn, Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce, PAX, Warszawa 1955.

Strona ta jest poświęcona
wartym uwiecznienia przydrożnym kapliczkom i krzyżom, które spotykam na swojej drodze. Zapraszam... już od 11 lat.

Kaplica Św. Kingi - Kopalnia Soli w Wieliczce

Kaplica Św. Kingi - Kopalnia Soli w Wieliczce

Kaplica św. Kingi jest najokazalszą i najbogatszą w swej formie podziemną świątynią, znajdującą się na głębokości 101 m, na poziomie II niższym. Wydrążona w bryle soli od roku 1896 pełni funkcje religijne. Jej wymiary to: długość ok. 54 m, szerokość ok. 18 m oraz wysokość ok. 12 m.

Posadzka jest wyrzeźbiona w jednolitej solnej bryle, a żyrandole z solnymi kryształami są zawieszone 12 metrów pod sufitem.
Wystrój kaplicy powstaje już od ponad 100 lat. Od końca XIX stulecia do roku 1963 prace rzeźbiarskie wykonywali górnicy samoucy: Józef i Tomasz Markowscy oraz Antoni Wyrodek. Współczesne pokolenie wielickich górników realizuje w jej wnętrzu kolejne projekty rzeźbiarskie.

Rzeźbiarskie dzieła zdobiące ociosy kaplicy, czyli jej ściany, są ilustracją scen z Nowego Testamentu. Najbliżej schodów, po prawej stronie, znajdują się płaskorzeźby Wyrok Heroda i Rzeź Niewiniątek, powyżej nich szopka Betlejemska. Nieco dalej kaplica Matki Boskiej z Dzieciątkiem zwieńczona wyobrażeniem Boga Ojca, płaskorzeźba Ucieczka do Egiptu, a ponad nią Chrystus upadający pod krzyżem.
W sąsiedztwie ołtarza głównego umieszczono ołtarz boczny poświęcony Sercu Pana Jezusa, płaskorzeźbę 12-letni Jezus nauczający w świątyni oraz ambonę, której podstawa przypomina mury Wawelu. We wnęce w stole liturgicznym umieszczono relikwie św. Kingi.
Chrystus na krzyżu i dwie postaci klęczących mnichów to solne kopie ołtarza z kaplicy św. Antoniego, które w 1900 roku były eksponowane na Światowej Wystawie w Paryżu.

Po lewej stronie głównego ołtarza widnieje płaskorzeźba Cud w Kanie Galilejskiej, obok niej znajduje się ołtarz Serca Matki Boskiej.
Prezbiterium kaplicy zdobią zarówno prace rzeźbiarskie z początku XX wieku, jak i powstałe w ostatnich latach.

Ołtarz główny – jeden z najstarszych elementów wystroju, dzieło Józefa Markowskiego, składa się z trzech części. Po środku figura św. Kingi otoczona kryształami soli. W bocznych wnękach ołtarza, pomiędzy dwoma parami kolumn figury św. Józefa i św. Klemensa.

Po lewej stronie od ołtarza znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca Ostatnią Wieczerzę to dzieło Antoniego Wyrodka, które wykonał na wzór słynnego fresku Leonarda da Vinci. Obok Ostatniej Wieczerzy umieszczono kaplicę Zmartwychwstania Pańskiego. Kolejna z płaskorzeźb – Niewierny Tomasz – powstała w latach 60. ubiegłego stulecia.

Tuż przy wyjściu z kaplicy zwiedzający mogą podziwiać najmłodszą z rzeźb zdobiących podziemna świątynię. Postać Jana Pawła II to jedyny na świecie pomnik papieża Polaka wykuty w soli. Pomnik wykonał w roku 1999 górnik-rzeźbiarz Stanisław Anioł wraz z pomocnikami Pawłem Janowskim oraz Piotrem Starowiczem w podzięce za kanonizację błogosławionej Kingi.


Kaplicę rozświetlają wspaniałe solne żyrandole. Cały wystrój podziemnej świątyni wykonano w soli, także posadzkę.




źródło: www.kopalnia.pl

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Dziś jest 10.8.2023r. Jeśli Ktoś będzie w niedziele czy święta w Wieliczce - to każdej niedzieli o godz. 07.30 właśnie w tej podziemnej kaplicy jest sprawowana poranną MSZA ŚWIĘTA. Zjazdy windą ,szybem do Kaplicy są darmowe. Zapraszam do duchowego przeżycia!

JMJ pisze...

JMJ