


Strona poświęcona fotografiom i opisom przydrożnych kapliczek, które spotkałam na swej drodze...
"Przeszedłszy Polskę wzdłuż i wszerz, a potem układając w pamięci najcharakterystyczniejsze typy krajobrazu polskiego – nie sposób pominąć kapliczek przydrożnych, tkwiącyh w otoku przyrody jak drogie kamienie w pięknej oprawie..."
T. Seweryn, Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce, PAX, Warszawa 1955.
Strona ta jest poświęcona wartym uwiecznienia przydrożnym kapliczkom i krzyżom, które spotykam na swojej drodze. Zapraszam... już od 11 lat.
Kapliczka drewniana, obita boazerią, na skrzyżowaniu, blisko dworskiego stawu.
Wewnątrz znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej (w centrum) oraz figury Matki Bożej z Dzieciątkiem i Świętego Jana Nepomucena. Kształt kapliczki jest nietypowy, gdyż zbudowano ją na planie pięciokąta. W ten sposób utworzyły się 2 boczne ołtarze.
Zgromadzono tu także wota: perły, różańce i krzyżyki.
W bliskim sąsiedztwie od kapliczki znajduje się pomnik, ufundowany przez mieszkańców Żerosławic na pamiątkę tragicznych wydarzeń.
W dniu 7 listopada 1944r. hitlerowcy przywieźli do dworu w Żerosławicach 33 więźniów z Montelupich i Bochni oraz 7 osób ze Słupi. Razem 40 osób. 28 z nich powieszono, 12 zastrzelono. Następnie Niemcy podpalili zabudowania dworskie i złożone w nich ciała Polaków.