"Przeszedłszy Polskę wzdłuż i wszerz, a potem układając w pamięci najcharakterystyczniejsze typy krajobrazu polskiego – nie sposób pominąć kapliczek przydrożnych, tkwiącyh w otoku przyrody jak drogie kamienie w pięknej oprawie..."

T. Seweryn, Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce, PAX, Warszawa 1955.

Strona ta jest poświęcona
wartym uwiecznienia przydrożnym kapliczkom i krzyżom, które spotykam na swojej drodze. Zapraszam... już od 11 lat.

Kaplica Św. Józefa Robotnika - Ojców

Kaplica Św. Józefa Robotnika - Kaplica na Wodzie - Ojców

Kaplica św. Józefa Robotnika (Rzemieślnika) w Ojcowie, znana jest również jako Kaplica Na Wodzie.

Przebudowana została na obiekt sakralny w 1901 roku z dawnych łazienek zdrojowych zakładu wodoleczniczego "Goplana" z 1894 roku. Kaplicę postawiono "na wodzie", aby ominąć zakaz cara Mikołaja II, który zabraniał budowania obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej.

Kaplica Na Wodzie zbudowana jest w stylu szwajcarsko - ojcowskim oraz zakopiańskim. Wzniesiona jest na planie krzyża, wsparta na filarach osadzonych na dnie Prądnika.
W środku kapliczki, możemy łatwo zauważyć trzy ołtarze. Środkowy z obrazem Matki Boskiej Wspomożenia, namalowany został przez jedną z kuracjuszek. Ołtarz boczny lewy z obrazem papieża Piusa V, a ołtarz boczny prawy z obrazem św. Józefa Rzemieślnika. Nad głównym ołtarzem widnieje słońce, a po bokach orły (symbol Polski). Unoszą się one ponad trzema białymi wężami (symbolem trzech zaborców). Było tam też wiele innych drogocennych rzeczy - niestety zostały skradzione. Na przykład kiedyś koło głównego ołtarza były figurki pięciu świętych.

Na szczycie znajduje się ażurowa wieżyczka-sygnaturka. Kaplica Na Wodzie należy do Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.


Źródło: http://praktycznyprzewodnik.blogspot.com

Brak komentarzy: