"Przeszedłszy Polskę wzdłuż i wszerz, a potem układając w pamięci najcharakterystyczniejsze typy krajobrazu polskiego – nie sposób pominąć kapliczek przydrożnych, tkwiącyh w otoku przyrody jak drogie kamienie w pięknej oprawie..."

T. Seweryn, Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce, PAX, Warszawa 1955.

Strona ta jest poświęcona
wartym uwiecznienia przydrożnym kapliczkom i krzyżom, które spotykam na swojej drodze. Zapraszam... już od 11 lat.

Figura Św. Jana Nepomucena w Pieskowej Skale

Figura Św. Jana Nepomucena w Pieskowej Skale

Figura Św. Jana Nepomucena jest przepięknie usytuowana na skalnym ostańcu nad rzeką i patrzy na zamek w Pieskowej Skale.

Jan Nepomucen "występuje" tutaj w tradycyjnym dla swojej ikonografii stroju: sutannie, komży, rokiecie z ozdobnym sznurem, w birecie i krucyfiksem w rękach - przyciśniętym do piersi i adorowanym spojrzeniem.


Nad głową - aureola z pięcioma gwiazdami.
Pięć gwiazd to symbol ciał niebieskich, które ukazały się w momencie jego śmierci w nurtach Wełtawy. Symbolizują one również pięć liter układających się w łacińskie słowo TACUI, czyli MILCZAŁEM. Postać Świętego stojącego na postumencie jest wygięta w klasycznym kontrapoście.

Figura ponoć była w bardzo złym stanie, ale jesienią 2004 Jan został odremontowany i aż błyszczy bielą kamienia oraz złotem gwiazd w aureoli.
Wczytując się w hagiografię dotyczącą tego Świętego, natknęłam się na określnie,
że Jan Nepomucen topiony w Wełtawie za wierność słusznej sprawie politycznej, nazywany jest "Popiełuszką średniowiecza".



Pieskowa Skała - niedzielne, prawie wiosenne popołudnie z Mężem i Synkiem, 28 II 2010

Brak komentarzy: