Strona poświęcona fotografiom i opisom przydrożnych kapliczek, które spotkałam na swej drodze...
"Przeszedłszy Polskę wzdłuż i wszerz, a potem układając w pamięci najcharakterystyczniejsze typy krajobrazu polskiego – nie sposób pominąć kapliczek przydrożnych, tkwiącyh w otoku przyrody jak drogie kamienie w pięknej oprawie..." T. Seweryn, Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce, PAX, Warszawa 1955.
Strona ta jest poświęcona wartym uwiecznienia przydrożnym kapliczkom i krzyżom, które spotykam na swojej drodze. Zapraszam... już od 11 lat.
Kapliczka Matki Bożej - Grabówki Kapliczka murowana, obielona, z wnękami na płaskorzeźby – od frontu Matki Bożej, z lewej – Św. Józefa i z prawej – Świętej trudnej do zidentyfikowania.
Na postumencie rzadkość: data dzienna fundacji, zapewne związana z ważnym wydarzeniem w rodzinie fundatorów.
Napis: ”FONDATOROWIE ANTONI I ZOFIA BATKOWIE D.22/4 1896 R.” Zwieńczona krzyżem.
Kamienna kapliczka Męki Pańskiej - Wieliczka, ul. Nowy Świat
Kapliczka kamienna z 1864 roku. Poświęcona Męce Pańskiej. Na monolitycznym, kamiennym czworościennym słupie wyryto napis, który wyraźny jest do dziś, mimo upływu 150 lat: „KTÓRYŚ DLA NAS BYŁ UKRZYZOWANY JEZU CHRYSTE ZMIŁUJ SIĘ NAD NAMI. ZMIŁUJ SIĘ NAD NAMI. PANIE ODPUŚĆ NAM DOCZESNE I WIECZNE KARANIE. AMEN. ROKU PAŃSKIEGO 1864”.
Kapliczkę wieńczy krzyż, także osobliwy, gdyż powszechnie spotyka się dwie postaci stojące pod krzyżem – Matkę Jezusa i Św. Jana. Tutaj mamy całą grupę, można wyróżnić, prócz wspomnianych dwóch jeszcze trzy inne. Dodatkowo, na ścianach umieszczone są odlane płaskorzeźby – na frontowej ścianie jest to złożenie Pana Jezusa do grobu, zdobione narzędziami Męki Pańskiej. Nie znam osobiście motywów fundacji tej kapliczki, przypuszczać można jednak, iż jest to fundacja pokutna. Takich kapliczek wiele było na zwłaszcza na Śląsku, choć w Małopolsce również je spotykamy i są to kapliczki właśnie o tematyce Męki Pańskiej. Powstawały one w ramach zadośćuczynienia za popełnioną zbrodnię, często zabójstwo.
Kapliczka domkowa - Wieliczka, ul. Nowy Świat Drewniana kapliczka, z czterospadowym dachem, kryta papą, w zaniedbanym, zachwaszczonym otoczeniu. Drzwi – niegdyś piękne, z licznymi zdobieniami, zaszklone, wpuszczają do kapliczki dużo światła.
Zamknięta na kłódkę, w środku – WSZYSTKO ;) m. in. Figurka Matki Bożej Różańcowej, Matki Bożej Częstochowskiej, obrazek Anioła Stróża, ciekawy obraz Trójcy Świętej i Michała Archanioła. Niestety, prócz „świątków” niezliczona ilość sztucznych kwiatów różnej „maści”, światełka choinkowe, lampki, bombki i ogólnie – jarmark. Do kapliczki prowadzą kamienne schody. Szkoda, że tak piękna kapliczka jest tak zaniedbana…
Kapliczka Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia na kolumnie - Wieliczka, ul. Garbarska
Kapliczka z wszechobecną, sztandarową dla Pogórza Wielickiego figurką Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia. Figurka obudowana jest skrzynką ze szklanymi ściankami, zwieńczoną krzyżykiem.
Na kolumnie szyba z napisem – „KU CZCI MATKI NAJŚWIĘTSZEJ. GDZIE MY O MATKO GDZIE MY PÓJDZIEMY I GDZIE RATUNKU SZUKAĆ BĘDZIEMY TYLKO U CIEBIE MATKO DROGA TY SIĘ ZA NAMI WSTAW U BOGA. W PODZIĘKOWANIU MATCE NAJŚWIĘTSZEJ FUNDATORZY JÓZEFA I FRANCISZEK PIĄTKOWIE”.
Kapliczka ogólnie zaniedbana, w nieciekawym otoczeniu kamiennego współczesno-cmentarnego ogrodzenia.
7 I 2012 r., sobotnie południe z siostrzyczką Agnieszką ;)