"Przeszedłszy Polskę wzdłuż i wszerz, a potem układając w pamięci najcharakterystyczniejsze typy krajobrazu polskiego – nie sposób pominąć kapliczek przydrożnych, tkwiącyh w otoku przyrody jak drogie kamienie w pięknej oprawie..."

T. Seweryn, Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce, PAX, Warszawa 1955.

Strona ta jest poświęcona
wartym uwiecznienia przydrożnym kapliczkom i krzyżom, które spotykam na swojej drodze. Zapraszam... już od 11 lat.

Pomnik Św. Stefana - Budapeszt, Węgry

Pomnik Św. Stefana - Budapeszt, Węgry
Konny posąg króla św. Stefana I autorstwa Alajosa Stróbla. Rzeźba powstała w 1900 r. zgodnie z projektem Schuleka, który już w chwili projektowania Baszty przewidział jej ustawienie na placu i otoczenie kolumnadą zadaszonych arkad, co podkreślać miało majestat monarszej figury i znaczenie całego dzieła. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło jednak kilka lat później, bo dopiero 21 maja 1906r.
Odlana z brązu figura pierwszego władcy Węgier ustawiona jest na wysokim na 5,5m postumencie, otoczonym owalną balustradą utrzymaną w stylu neoromańskim. Prostokątny piedestał zdobią płaskorzeźby ukazujące ważne sceny i wydarzenia z okresu panowania monarchy: ceremonię koronacji, ustanawiania praw, budowy kościoła i hołdu ze strony Wiednia. Korzystając z niepowtarzalnej okazji artysta uwiecznił na reliefach wizerunki Schuleka (scena założenia kościoła chrześcijańskiego - figura druga od prawej, za mnichem z łopatą) oraz pisarza Móra Jókai, malarza Gyuli Benczúra i własnej matki. W innej scenie, wśród Austriaków oddających cześć królowi, dopatrzeć się można postaci Dr Karla Luegera (1870-1950) burmistrza Wiednia w pierwszej dekadzie XX wieku. Na postumencie, zwieńczonym w rogach figurami czterech lwów podkreślających majestat władzy królewskiej, stoi jeszcze podwyższenie w postaci półki podtrzymywanej przez sześć grup poczwórnych kolumn i dopiero na nim podziwiać można dzieło Stróbla.




Brak komentarzy: