Strona poświęcona fotografiom i opisom przydrożnych kapliczek, które spotkałam na swej drodze...
"Przeszedłszy Polskę wzdłuż i wszerz, a potem układając w pamięci najcharakterystyczniejsze typy krajobrazu polskiego – nie sposób pominąć kapliczek przydrożnych, tkwiącyh w otoku przyrody jak drogie kamienie w pięknej oprawie..." T. Seweryn, Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce, PAX, Warszawa 1955.
Strona ta jest poświęcona wartym uwiecznienia przydrożnym kapliczkom i krzyżom, które spotykam na swojej drodze. Zapraszam... już od 11 lat.
Pustelnia Św. Heleny z Kaplicą Znalezienia Krzyża - Kalwaria Zebrzydowska, Dróżki
Pustelnia Św. Heleny z Kaplicą Znalezienia Krzyża - Kalwaria Zebrzydowska, Dróżki
3 komentarze:
Anonimowy
pisze...
Kalwaria Zebrzydowska pustelnia św. Heleny z kaplicą Podwyższenia Krzyża Świętego. Wybudowana została przez syna fundatora kalwarii - Jana Zebrzydowskiego herbu Radwan w latach 1623-1632. Opowieści twierdzą, że mieszkały w niej pustelnice a obecnie mieszka pustelnik (2013/2014).
W kaplicy Podwyższenia Krzyża Świętego znajdują się malowidła, które wykonano na blasze oraz ołtarz, w którym umieszczony jest obraz "Chrystusa krzyż dźwigającego". Jest to kopia, a oryginalne malowidło znajduje się w klasztorze OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. Pozdrawiam brata Wojciecha - obecnego pustelnika od października 2013 :-)
3 komentarze:
Kalwaria Zebrzydowska
pustelnia św. Heleny z kaplicą Podwyższenia Krzyża Świętego. Wybudowana została przez syna fundatora kalwarii - Jana Zebrzydowskiego herbu Radwan w latach 1623-1632. Opowieści twierdzą, że mieszkały w niej pustelnice a obecnie mieszka pustelnik (2013/2014).
W kaplicy Podwyższenia Krzyża Świętego znajdują się malowidła, które wykonano na blasze oraz ołtarz, w którym umieszczony jest obraz "Chrystusa krzyż dźwigającego". Jest to kopia, a oryginalne malowidło znajduje się w klasztorze OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Pozdrawiam brata Wojciecha - obecnego pustelnika od października 2013 :-)
Obecnie pustelnię nie zamieszkuje żaden pustelnik. Wiem to, bo jestem mieszkańcem Kalwarii i stałym bywalcem kalwaryjskiego sanktuarium i dróżek.
Prześlij komentarz