"Przeszedłszy Polskę wzdłuż i wszerz, a potem układając w pamięci najcharakterystyczniejsze typy krajobrazu polskiego – nie sposób pominąć kapliczek przydrożnych, tkwiącyh w otoku przyrody jak drogie kamienie w pięknej oprawie..."

T. Seweryn, Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce, PAX, Warszawa 1955.

Strona ta jest poświęcona
wartym uwiecznienia przydrożnym kapliczkom i krzyżom, które spotykam na swojej drodze. Zapraszam... już od 11 lat.

Krzyż morowy - Szetendre, Węgry

Krzyż morowy - Szetendre, Węgry
 Krzyż z 1763 r. na głównym placu Szetendre, ufundowany w podziękowaniu za ustąpienie epidemii.

Figury świętych na Pomniku Tysiąclecia - Budapeszt, Węgry

Figury świętych na Pomniku Tysiąclecia - Budapeszt, Węgry
 Pomnik został wybudowany w 1896 r. na pamiątkę 1000-lecia państwa węgierskiego. Zdobią go postaci związane z historią Węgier, m.in. uznani za świętych: Stefan oraz Władysław I.


Kolumna Archanioła Gabriela - Plac Bohaterów, Budapeszt, Węgry

Kolumna Archanioła Gabriela - Plac Bohaterów, Budapeszt, Węgry
36-metrowa kolumna Archanioła Gabriela, który miał si8ę ukazać pierwszemu władcy Węgier, Św. Stefanowi. Cokół zdobią ogromne pomniki  księcia Arpada oraz jeźdźców i ich koni.

Pomnik Św. Stefana - Budapeszt, Węgry

Pomnik Św. Stefana - Budapeszt, Węgry
Konny posąg króla św. Stefana I autorstwa Alajosa Stróbla. Rzeźba powstała w 1900 r. zgodnie z projektem Schuleka, który już w chwili projektowania Baszty przewidział jej ustawienie na placu i otoczenie kolumnadą zadaszonych arkad, co podkreślać miało majestat monarszej figury i znaczenie całego dzieła. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło jednak kilka lat później, bo dopiero 21 maja 1906r.
Odlana z brązu figura pierwszego władcy Węgier ustawiona jest na wysokim na 5,5m postumencie, otoczonym owalną balustradą utrzymaną w stylu neoromańskim. Prostokątny piedestał zdobią płaskorzeźby ukazujące ważne sceny i wydarzenia z okresu panowania monarchy: ceremonię koronacji, ustanawiania praw, budowy kościoła i hołdu ze strony Wiednia. Korzystając z niepowtarzalnej okazji artysta uwiecznił na reliefach wizerunki Schuleka (scena założenia kościoła chrześcijańskiego - figura druga od prawej, za mnichem z łopatą) oraz pisarza Móra Jókai, malarza Gyuli Benczúra i własnej matki. W innej scenie, wśród Austriaków oddających cześć królowi, dopatrzeć się można postaci Dr Karla Luegera (1870-1950) burmistrza Wiednia w pierwszej dekadzie XX wieku. Na postumencie, zwieńczonym w rogach figurami czterech lwów podkreślających majestat władzy królewskiej, stoi jeszcze podwyższenie w postaci półki podtrzymywanej przez sześć grup poczwórnych kolumn i dopiero na nim podziwiać można dzieło Stróbla.




Kolumna Św. Trójcy na Placu Św. Trójcy - Budapeszt, Węgry

Kolumna Św. Trójcy na Placu Św. Trójcy - Budapeszt, Węgry

Na środku placu Św. Trójcy wznosi się barokowa Kolumna Morwowa. W 1691r. intensywne roboty rekonstrukcyjne prowadzone na Starym Mieście przerwała epidemia dżumy, która z ogromną siłą uderzyła w węgierską stolicę. Przerażeni mieszkańcy miasta regularnie wznosili modły błagalne, prosząc niebiosa o pomoc w walce z chorobą i cofnięcie śmiercionośnej plagi, ta jednak trwała nieprzerwanie przez ponad 15 lat i dopiero w 1706r. Budę można było ogłosić wolną od zarazy. Trzy lata później ci, którym udało się przetrwać, ustawili na placu niewielki obelisk dziękczynny autorstwa Bernarda Farettiego, mający symbolizować wdzięczność panu i ufność w jego wyroki. Jednocześnie z odsłonięciem pomnika dżuma powróciła z równą siłą, co w czasie wcześniejszej epidemii. 

Zdezorientowani Budzinianie obiecali Bogu, że jeśli tym razem uchroni ich przed zarazą, zburzą stary pomnik i w jego miejsce wystawią dwa razy większy, piękniejszy i bogatszy monument. Zbiórkę pieniędzy rozpoczęto niezwłocznie, posiłkując się wpływami do miejskiej kasy uzyskiwanymi z tytułu nakładanych kar i grzywien. W 1712r. starą kolumnę przeniesiono na plac Zygmunta (Zsigmond tér) w Óbudzie, a w jej miejscu rok później stanęło dzieło Fülöpa Ungleicha i Antala Hörgera. Dziś możemy podziwiać jego kopię wykonaną w czasie powojennej rekonstrukcji Starego Miasta - oryginalny pomnik został poważnie uszkodzony w czasie oblężenia Wzgórza Zamkowego w 1945r., a jego ocalałe fragmenty zgromadzono w Muzeum Kiscell. 
Kolumna, wykonana z wapienia w formie sześciokątnego obelisku, mierzy łącznie 15 metrów wysokości, a poszczególne zdobiące ją postaci osiągają od 1,8 do 2,8 metrów. Zwieńczenie pomnika stanowi grupa figur wyobrażających Trójcę Świętą, podczas gdy trzon kolumny zdobią anioły, cherubiny i elementy zdobnicze nawiązujące do motywu chmur. Bogatą ornamentyką wyróżnia się także podstawa kolumny, udekorowana płaskorzeźbami ukazującymi sceny oparte na motywach biblijnych: modlitwę króla Dawida o powstrzymanie zarazy, samą zarazę panującą w węgierskiej stolicy (w tle zauważyć można Zamek Królewski) czy budowę pomnika św. Trójcy. Obok stoją postaci świętych: Krzysztofa, Józefa, Rocha, Sebastiana, Jana Nepomucena i Augustyna. Ponad nimi zauważyć można mniejsze figury Dziewicy Maryi, Jana Chrzciciela i św. Franciszka. 





Wycieczka szkolna 8-10 czerwca 2015 r.