"Przeszedłszy Polskę wzdłuż i wszerz, a potem układając w pamięci najcharakterystyczniejsze typy krajobrazu polskiego – nie sposób pominąć kapliczek przydrożnych, tkwiącyh w otoku przyrody jak drogie kamienie w pięknej oprawie..."

T. Seweryn, Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce, PAX, Warszawa 1955.

Strona ta jest poświęcona
wartym uwiecznienia przydrożnym kapliczkom i krzyżom, które spotykam na swojej drodze. Zapraszam... już od 11 lat.

Figura Matki Bożej z Lourdes - Ojców

Figura Matki Bożej z Lourdes w skale - Ojców

Kapliczka wykuta w skale, z figurą Matki Bożej z Lourdes, przy malowniczej trasie z Pieskowej Skały do Ojcowa.
Pod figurą znajduje się tablica z napisem: „Pamiątka 50-letniego jubileuszu Niepokalanego Poczęcia Matki Boskiej 1854-1904. Uzdrowienie chorych – módl się za nami”.
Treść tablicy wskazuje zatem, że już w 1904 r. powstała grota z jakąś figurą, zatem należy wnioskować, że samo umiejscowienie tutaj Matki Bożej miało miejsce na początku XX wieku, a obecna figura i tablica powstały stosunkowo niedawno.




Ojciec Święty bł. Pius IX ogłosił 8 XII 1854 roku bullą „Ineffabilis Deus” dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Znaczy to, że Bóg wybrawszy od wieków Maryję na Matkę swojego Syna, zachował ją od wszelkiej zmazy grzechu i obdarzył pełnią łaski. W cztery lata później Matka Boża objawiła się skromnej, ubogiej 14-letniej dziewczynce Marii Bernadetcie Soubirous, wyniesionej w 1933 roiku do chwały świętych. Miało to miejsce w 1858 roku we Francji, w grocie w Lourdes. W następnych miesiącach, Bernadetta była świadkiem osiemnastu objawień. Podczas jednego z nich dziewczynka otrzymała odpowiedź na pytanie kim jest Piękna Pani: „Jestem Niepokalane Poczęcie”.


Właśnie te dwa wydarzenia: bulla Piusa IX o Niepokalanym Poczęciu Matki Bożej i objawienia w Lourdes są związane z kapliczką w grocie w Ojcowie, gdyż obok znajduje się podobna do wcześniej opisywanej przeze mnie marmurowa tablica z napisem: „W 150 rocznicę objawień Matki Bożej w Lourdes w roku powstania parafii Ojców-Grodzisko powierzając się opiece Matki Bożej i Św. Józefa – Parafianie. A. D. 2008”.
Do figury prowadzi betonowy mostek nad Prądnikiem, przed Kapliczką zadbano o murowane z kamienia ławeczki i kwietniki.



Niedzielne popołudnie z Rodzinką - "krajobraz po burzy"... 28 II 2010

Kaplica Św. Józefa Robotnika - Ojców

Kaplica Św. Józefa Robotnika - Kaplica na Wodzie - Ojców

Kaplica św. Józefa Robotnika (Rzemieślnika) w Ojcowie, znana jest również jako Kaplica Na Wodzie.

Przebudowana została na obiekt sakralny w 1901 roku z dawnych łazienek zdrojowych zakładu wodoleczniczego "Goplana" z 1894 roku. Kaplicę postawiono "na wodzie", aby ominąć zakaz cara Mikołaja II, który zabraniał budowania obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej.

Kaplica Na Wodzie zbudowana jest w stylu szwajcarsko - ojcowskim oraz zakopiańskim. Wzniesiona jest na planie krzyża, wsparta na filarach osadzonych na dnie Prądnika.
W środku kapliczki, możemy łatwo zauważyć trzy ołtarze. Środkowy z obrazem Matki Boskiej Wspomożenia, namalowany został przez jedną z kuracjuszek. Ołtarz boczny lewy z obrazem papieża Piusa V, a ołtarz boczny prawy z obrazem św. Józefa Rzemieślnika. Nad głównym ołtarzem widnieje słońce, a po bokach orły (symbol Polski). Unoszą się one ponad trzema białymi wężami (symbolem trzech zaborców). Było tam też wiele innych drogocennych rzeczy - niestety zostały skradzione. Na przykład kiedyś koło głównego ołtarza były figurki pięciu świętych.

Na szczycie znajduje się ażurowa wieżyczka-sygnaturka. Kaplica Na Wodzie należy do Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.


Źródło: http://praktycznyprzewodnik.blogspot.com

Figura Św. Jana Nepomucena w Pieskowej Skale

Figura Św. Jana Nepomucena w Pieskowej Skale

Figura Św. Jana Nepomucena jest przepięknie usytuowana na skalnym ostańcu nad rzeką i patrzy na zamek w Pieskowej Skale.

Jan Nepomucen "występuje" tutaj w tradycyjnym dla swojej ikonografii stroju: sutannie, komży, rokiecie z ozdobnym sznurem, w birecie i krucyfiksem w rękach - przyciśniętym do piersi i adorowanym spojrzeniem.


Nad głową - aureola z pięcioma gwiazdami.
Pięć gwiazd to symbol ciał niebieskich, które ukazały się w momencie jego śmierci w nurtach Wełtawy. Symbolizują one również pięć liter układających się w łacińskie słowo TACUI, czyli MILCZAŁEM. Postać Świętego stojącego na postumencie jest wygięta w klasycznym kontrapoście.

Figura ponoć była w bardzo złym stanie, ale jesienią 2004 Jan został odremontowany i aż błyszczy bielą kamienia oraz złotem gwiazd w aureoli.
Wczytując się w hagiografię dotyczącą tego Świętego, natknęłam się na określnie,
że Jan Nepomucen topiony w Wełtawie za wierność słusznej sprawie politycznej, nazywany jest "Popiełuszką średniowiecza".



Pieskowa Skała - niedzielne, prawie wiosenne popołudnie z Mężem i Synkiem, 28 II 2010

Kapliczka Matki Bożej w Winiarach

Kapliczka Matki Bożej w Winiarach



Kapliczka z gipsową figurką Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia, zwieńczona krzyżem.
Napis głosi: „UFUNDOWALI SZYMON KATARZYNA WŁODARCZYK R.P. 1877 ODBUDOWANO R.P. 1990”.



Postaci świętych na płaskorzeźbach bocznych przedstawiają patronów fundatorów: Św. Katarzynę z atrybutami: kołem, w koronie, z palmą męczeństwa – niestety postać jest… delikatnie mówiąc, bardzo wątpliwej urody, co świadczy o miernych zdolnościach lokalnego kamieniarza.


Z lewej, patron fundatora, Św. Szymon przedstawiony z dużą piłą w prawej dłoni, a w lewej – z małą. Całość fundacji otoczona jest żelaznym płotkiem, umajona.

Kapliczka Matki Bożej w Hucisku

Kapliczka Matki Bożej w Hucisku

Kapliczka zawiera figurę Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia, natomiast płaskorzeźba poniżej jest bardzo zagadkowa.


Postać klęcząca zwraca się ku niebu, a tam, z obłoku spogląda na nią Anioł (a może sam Bóg?). Z lewej rzadko spotykana postać Adama – z podpisem nieco na wyrost: „Ś. Adam”, pod spodem postać franciszkanina z krzyżem.



Z prawej na górze święta z mieczem, czaszką u stóp – napis wskazuje na Św. Teklę, pod nią mamy postać biskupa (Św. Wojciech, Stanisław lub Mikołaj).


Napis jest już nieczytelny, kapliczka stanowi piękny element krajobrazu – „krajobrazu Bogiem pisanego”…